top of page

error code, number 1.5556.wer.code. nope. ///cnaleop. ear.444.777


Dzień 1. Notatka 1. Temat: Pomysł.

Pomysł jest spontaniczny. Zabawmy się w prawdę czy fałsz. Ot tak, rzucone w trakcie marcowej audycji przeradza się w pomysł na cykl. Zobaczmy co się pod tym kryje. Co się kryje pod fałszem.


Dzień 4. Notatka 2.Temat: Przed.

Trzy historie. Potrzebuję przygotować trzy historie, których mogę użyć w radiu. Trzy historie w których opowiem w jaki sposób korzystałem z narzędzi. Skorzystałem albo nie skorzystałem. Na tym polega zabawa. Nikt oprócz mnie w trakcie audycji nie będzie tego wiedział.


Nikt.Dzień 6. Notatka 3. Temat: brak

Audycja. Poszło jak z płatka.———————————————————————————————————————————

Historia 1.

Przepis: wiedza to temat atrakcyjny a zatem najczęściej również temat nośny. Wiedza to potęga powiadają. Zdobywanie wiedzy to zdobywanie przewagi. Zdobywanie wiedzy niedostępnej to już mistrzostwo. Nie mówiąc o wiedzy tajemnej. Któż by tego nie chciał posiąść.

Składniki: wiedza, plus nazwa, która coś sugeruje [modalna] i brzmi poważnie. Dorzucić rozpoznawalną, chociaż nieprecyzyjną nazwę, czyli 360. Trzeci i ostatni składnik - Big Five, znane i dobrze ugruntowane badania w obszarze osobowości.

Całość połączyć i wymieszać. Osadzić w kontekście rozwojowych działań w organizacji.

Cel: HR (rozwojowy rzecz jasna)

Ocena: fałsz.

———————————————————————————————————————————
Dzień 8. Notatka 4. Temat: pierwsza wątpliwość.

Za łatwo to poszło. Przesłuchałem audycję. Za łatwo. Za gładko. Nie słychać różnicy. Nie widać różnicy. Trzy historie, brzmią dobrze. Za dobrze.


Dzień 11. Notatka 5. Temat; pierwsza wątpliwość, cd.

Co, jeśli, to pójdzie w świat i nie zostanie rozpoznane jako fałsz? Czy przypadkiem poprzez żart prima aprilis’owy nie dołożyłem się do śmietnika pseudo wiedzy.

I wciąż męczy mnie myśl, że wymyślenie tych “konceptów” tak łatwo poszło. Bez większej refleksji powstały “narzędzia”, które przy odrobinie wysiłku mógłbym promować.

Siedem minut. Jedna koncepcja. Razy trzy. Dwadzieścia jeden. Minut. I wiele gadania. O niczym. O bzdurach. Dla żartu. Czy na pewno?


Dzień 12. Notatka 6. Temat: brak

Zatem…. (wpis przerwany)———————————————————————————————————————————

Historia 2.

Przepis: Wojskowi się znają na rzeczy. Amerykańscy się znają najlepiej. A NAVY Seals to już crème de la crème. Co działa na polu bitwy, działa wszędzie. Proste. Praktyczne. Przekonywujące.

Składniki: metoda “sprawdzona” w Navy Seals, plus ogólny, niesprawdzony, choć powtarzany komunał: zespół jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo.

Całość podgrzewać, acz nie przypalać. Osadzić w motywie silnej grupy i mocnego menadżera.

Cel: menadżerowie (tfu..przepraszam, liderzy. Twardzi liderzy. Prawdziwi. Tacy, co jedzą ostatni)

Ocena: fałsz.

———————————————————————————————————————————Dzień 14. Notatka 7. Temat: jaka prawda, jaki fałsz?

Jak to odróżnić? Jakich użyć narzędzi w myśleniu? Czy to w ogóle do wykonania w pojedynkę?

Często się mierzyłem. Samodzielnie. Będę się mierzył. Nieustannie. Chyba nie mogę inaczej. Z innymi również. Wtedy raźniej. Mierzyć się z prawdą i fałszem z innymi jest łatwiej. Nie. Łatwiej nie jest. Jest raźniej. I mądrzej. Choć i to nie zawsze.

Muszę coś o tym napisać. Potrzebuję o tym napisać. O pierwszych dwóch, może trzech refleksjach
Dzień 15. Notatka 8. Temat: Mieszanka.

Wiedza modalna. No bzdury. Bzdury kompletne. Brzmi ciekawie i idiotycznie zarazem. 360 kusi. Tylko w zasadzie co, to znaczy. To jak rzucone w towarzystwie słówko, na które wszyscy mądrze i ze zrozumieniem kręcą głowami, ale jakby spytać, to w sumie nie wiadomo o co chodzi. Korporacyjna nowomowa.

Big Five. Brzmi jak nazwa zespołu popowego. Brzmi jak znana piosenka, choć nie wiadomo, kto śpiewa. Z całej pierwszej historii, jedyny w pełni prawdziwy element. Prawdziwy w tym sensie, że istotnie, to obecnie najlepsze (czyli najrzetelniej i najdłużej) prowadzone badania dotyczące osobowości i jej wymiarów. Zupełnie innym tematem jest wartość jaką testy osobowości w ogóle mogą wnieść do programów rozwojowych w organizacjach.

Ale temat nęci i kręci. Bo znać osobowość, to znać człowieka. I wtedy można nim zarządzać. Przenikliwa wiedza. Dająca wgląd. Gówno prawda. Ale nośne. Stąd ten wysyp kolorowego i czteroliterowego badziewia. Kończę. Szkoda serwetki.———————————————————————————————————————————

Historia 3.

Przepis: O Marshmallow wielu słyszało, o a o piankach już na pewno, ale nie wszyscy słyszeli o “nowych odkryciach” związanych z tym badaniem.

Składniki: Pianki. Dorzucam Baumaistera, i jego silną wolę. Teraz trochę tajemniczości, czyli nowo odkryte badania, wcześniej niepublikowane. Dodaję człowieka sukcesu, który owe wyniki badań użył. Polewam sosem Dark Webu.

I bomba na koniec a raczej wisienka na torcie, czyli sprawdzona metoda w rekrutacji.

Cel: branża IT, rekruterzy IT.

Ocena: fałsz.

———————————————————————————————————————————Dzień 18. Notatka 9. Temat: Wojsko.

Skąd to zamiłowanie do porównań? Wojskowych. Sportowych. Sztuka wojny. Bądź jak mistrz. Sekrety mistrzów. Jasna cholera. Obsesja jakaś?

To organizacje same w sobie nie tworzą wartości? Nie mają swoich strategii, swoich technik? Mają i to pełno. Ale wystarczy chlapnąć coś o komandosach, mistrzach triathlonu, czy innego iron mena i już mamy przepis na sukces. Dla twardzieli rzecz jasna. Dla twardzielek też? Drogie Panie, czy dla Was też jest ważne kto je ostatni?


Dzień 18. Notatka 10. Temat: Wojsko - uzupełnienie.

Nie chciałbym pracować ani jednego dnia w organizacji, w której szef widzi we mnie obręcz łańcucha. Pęknę czy nie pęknę? Przetrwają najsilniejsi. Pseudo darwinizm. Bzdura.Dzień 20. Notatka 11. Temat: Cebulaki.

Pianki. Naprawdę? Zagubione badania (notatka shackowana)

Error code, number 1.5556.wer.code. nope. ///cnaleop. ear.444.777

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page