top of page

list do studentów 2023

do studentów SPWS i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierunek: psychologia zarządzania, przedmiot: zarządzanie sobą.


Warszawa 11.marca.2023 i 12.marca.2023


zarządzanie sobą, czyli krótki list, niczym esej, a co, niech będzie.

do spotkania[1], do rozmowy z wami przygotowałem się, przygotowany byłem już tydzień wcześniej. tej soboty na zajęcia, na zajęcia do was, wyszedłem 1,5 godziny wcześniej. zawsze tak robię, zawsze wszędzie wychodzę wcześniej, nie śpieszę się, nie muszę, nie chcę, moim zdaniem świat nie zasługuje na pośpiech. trochę dłużej niż zwykle czekałem na autobus linii 197, później metro i hyc już jestem na drugim brzegu Wisły, na którym w oczy zaświeciło mi słońce. przystanąłem, uśmiechnąłem się i kolejny raz pomyślałem o was, o tym kim jesteście, o tym jak mnie przyjmiecie, o czym najczęściej myślicie. lubię o was myśleć, zwłaszcza jak was nie znam. teraz znów o was myślę i wiem, że jak dostaniecie mój list to wy znów o mnie pomyślicie. dlatego nie piszę go zaraz po naszym spotkaniu, zawsze trochę odczekuję, trochę wyczekuję, przypominam sobie nasze spotkanie, moje i wasze słowa, moje i wasze spojrzenia, uśmiechy, żarty i śmiechy. lubię tak, was też polubiłem. więc myślami, myślami o was wypełniony, drzwi eswupeesu tego dnia otworzyłem i cicho sobie pod nosem powiedziałem: jestem, znowu tu jestem. powiedziałem sobie tak, bo rzadko tu lub tam bywam. nie robię sobie iluzji powrotów i relacji, poznamy się dzisiaj i pewnie większość z nas po tym spotkaniu żyć będzie dalej, i dobrze, ja lubię takie lśnienia, mgnienia. kroków kilka chwil później zrobiłem i już obok was przechodząc zapytałem:

- czy państwo na mnie czekają? uśmiechnęliście się i życzliwie odpowiedzieliście:

- tak, raczej tak.

usiedliście, ja ukradkiem na was spojrzałem i jeszcze nie chcąc zaczynać po herbatę sobie poszedłem, po normalną zieloną herbatę. wiecie, że najbardziej lubię pić wrzątek i zieloną herbatę, teraz też ją piję, zieloną japońską herbatę fukuyu, jest słodka, jest lepka, jest o smaku wypalonej słońcem słomy. spróbujcie kiedyś. po chwili wróciłem, spojrzałem na was i zaczęliśmy rozmowę, rozmowę o zarządzaniu, zaczęliśmy ją od nas, od naszych imion, naszych nazwisk. ja powiedziałem wam, że zmieniam swoje, tak zmieniam (zarządzam sobą), zmieniam, bo chcę mieć imię i nazwisko tylko moje. tylko moje, od tego zacząłem i wspomniałem wam o pierwszej książce, czyli o błonach umysłu[2], nie pomińcie jej proszę, często wspominam o książkach, lubię je, dla mnie książka to też rozmowa. i to nie rozmowa jak każda inna, ale rozmowa szczególna, tak jak rozmowa z wami. tego dnia rozmawialiśmy, fajnie, bardzo dobrze czułem się w waszym towarzystwie, rozkręciłem się, rozkręciliście mnie, za co wam dziękuje. dziękuje wam też za uwagę, za skupienie, za śmiech. pamiętajcie proszę, że temat naszej rozmowy zawęziliśmy do naszej pracy, do naszego zawodowej aktywności, ale jak tylko chcecie to nie krępujcie się i to zawężenie sobie przeskoczcie i w innych dziedzinach stosujcie, przecież potraficie, wiem o tym. tak czy siak, w zawodowej perspektywie lub innej zarządzanie sobą tzn. swoja pracą zaczynajcie od litery R, jak kiedyś w ulicy sezamkowej, niech działania wasze litera ta, litera R niech sponsoruje, no jest skubana ważna. to ona ma wam przypominać, że zarządzanie, organizowanie własnej pracy powinniście zacząć od, no właśnie od czego?

- no od czego?

- a pewnie, że od dokładnego określenia, opisania rezultatów, które chcecie osiągnąć. te rezultaty możecie i sprowadźcie sobie zawsze do trzech stanów, sytuacji:


- chcę być w jakieś sytuacji, w której nie jestem np.: chcę czegoś nowego się

nauczyć;

- jestem w jakieś sytuacji, a nie chcę w niej być;

- i trzecia nie jestem w konkretnej sytuacji i nie chcę w niej być.


moim zdaniem wystarczy. rezultat raczej sobie pismem utrwalcie, tylko w głowach nie zostawiajcie, sami wiecie, dlaczego. jak się z tym uporacie, to wszystko co chcecie dalej zrobić, by ów erkę (rezultat) osiągnąć powinniście w ten wzór sobie wpisać:

f(moje działania)=R.


co to znaczy? a dokładnie to, że każde wasze działanie powinno być przez was wykonywane w funkcji rezultatu, powinno mieć bezpośredni wpływ na jego osiągnięcie, z niego po prostu powinno wynikać. niby proste, ale tylko w liście, w realu już nie, dlatego nie wolno wam, nam at all tego bagatelizować. dlatego wam o moim modelu, o algorytmii zarządzania opowiadałem. trzymając się tej naczelnej zasady, teraz plik, który dla was przygotowałem, możecie otworzyć i swoją erkę, rezultat tam wpisać. zróbcie to tylko precyzyjnie, proszę. jak precyzyjnie, to już po grze w karty ze mną wiecie. tak precyzyjnie jak określiliśmy regułę w grze 21. nie ślizgnijcie mi się tylko po powierzchni, proszę, to nie nhl. jak rezultat za pomocą kilku zdań sobie określicie to weźcie kartkę i zapiszcie na niej wszystkie odpowiedzi na paradoksalne pytanie:


co powinienem, powinnam robić, by na 100% tej opisanej erki nie zrobić?


– baj de wej, to moje ulubione pytanie, jak mawiał kiedyś szymon majewski to takie mózgu cięcie, gięcie. także powyginajcie się intelektualnie trochę, a co, nikt nie mówił, że spotkanie ze mną będzie jak spacer w wiosennym lesie. minimum 10 zachowań powinniście mieć, mniej nie przystoi. i jeszcze, jeszcze pamiętajcie, że to zdania mają być, a nie równoważniki i te zdania nie mogą się od „nie” zaczynać, bo nie pytam was, czego macie nie robić, tylko co macie robić, by nie zrobić. jak chwilę po tym trudnym zadaniu odpoczniecie, to sobie z całej listy tylko 5 zachowań wybierzcie i je do excela, znaczy pliku tego wrzućcie (zakładka pacman minus). tym samym pierwsze narzędzie w zarządzaniu sobą już macie. jak z niego korzystać? po prostu uważać, by tych 5 zachowań było jak najmniej w osiąganiu rezultatów, eliminować je jak tylko się da i gdzie się da, proste nie. proste tylko skupienia i samodyscypliny wymaga i takiego podejścia, że eliminować mam, a nie od jutro nie robić mam w ogóle. ot cała filozofia.


teraz wstańcie, oddech głęboki weźcie i jak możecie to butelkę czegoś dobrego sobie otwórzcie, tylko w małych ilościach proszę. łyk, maks. 2 i relaks, minimum 3o minut.


fajnie?

mam nadzieję, że tak. w życiu o przyjemności trzeba dbać i trzeba je innym sprawiać. ja polecam wam, czerwone wino np.: Conde de Valdemar Rioja lub Barolo. niewielkie ilości dobrze nam robią, jak w filmie na rauszu, mam nadzieję, że oglądaliście. jak nie, to jak najszybciej to zróbcie. u mnie dziś barolo, oj dobre, dobre jest i list się nieco lepiej po nim pisze. także po chwili relaksu, odpoczynku, do pracy wracamy. plik proszę zamknijcie, kartki dotychczas zapisane też, weźcie czystą kartkę i na niej zapiszcie odpowiedzi na pytanie:co powinienem, powinnam robić, zrobić by na 100% tą moją erkę zrobić? nie zaglądajcie proszę do poprzednich odpowiedzi, tylko tych nowych udzielcie na czysto – carte blanche. niech ich też będzie minimum 10, ale oczywiście może być ich więcej. tak jak poprzednio, odpowiedzcie na pytania proszę zdaniem, zdaniami, równoważniki nie są dla nas, dlaczego? – przeczytajcie. jak po trudzie uznacie, że lista jest kompletna, to teraz fajne zadanie przed wami.


zastanówcie się chwilę i z tej listy zachowanie, czynność, działanie najważniejsze wybierzcie.


(tyka zegar…………słychać ciszę………….słychać wasze myśli……………)


jest. wyboru pierwszego dokonaliście.


po pierwszym wyborze czas na kolejny, teraz wybierzcie działanie najskuteczniejsze, może to być również to samo zachowanie. po drugim, teraz trzeci wybór przed wami, teraz wybierzcie działanie dla was najtrudniejsze, w czwartym ruchu – działanie najrzadsze tzn. takie które waszym zdaniem takie będzie w waszym wykonaniu, i na koniec wybierzcie działanie najłatwiejsze. za każdym razem możecie wybrać działanie już wcześniej jakąś właściwością oznaczone, już wcześniej wybrane. możecie ich mieć 2, 3, 4 lub 5. popatrzcie jeszcze raz na nie i jeśli macie ich więcej niż 3 to proszę zdecydujcie się, którymi chcecie dalej się zająć.


(cisza, przy biurkach widać pochylone postacie, które przypatrują się kartkom na których coś zapisały)


no dobra, to teraz plik znów otwórzcie i te zachowania z właściwościami sobie do zakładki pacman plus wpiszcie, kolejne narzędzie gotowe. tym razem te rzeczy robić trzeba. ale tu za nim zaczniecie je robić kilka rzeczy w dalszej części listu wam podpowiem, to znaczy algorytmia zarządzania wam to powie, nie dosłownie ja.


do dalszej pracy, tylko tych 3 działań wybranych potrzebujesz[3]. wiesz co z nimi teraz zrobisz?


- zdekomponujesz je.

- co proszę?

- zdekomponujesz, to znaczy rozłożysz na zachowania i czynności główne oraz proste. od głównych zaczynamy. tych głównych to czterech od ciebie potrzebuję. działanie przez ciebie wybrane jako pierwsze, proszę opisz teraz przez 4 zachowania i czynności Główne w taki sposób jak poniżej:


zG[4]. 1 wybrane przeze mnie Działanie robię, ponieważ…………….(i tu za pomocą zdania napisz co robisz np.: zwiększam moją efektywność dzienną pracy[5], ponieważ każdy dzień kończę przygotowaniem planu działania na kolejny dzień)[6]


zG. 2 (wybrane przeze mnie Działanie robię), ponieważ………

zG. 3 (wybrane przeze mnie Działanie robię), ponieważ………

zG. 4 (wybrane przeze mnie Działanie robię), ponieważ………


jak tylko zdania te napiszesz, proszę przeczytaj je sobie również od końca, tylko słowo, ponieważ zastąp słowem, dlatego też, taki mały test logiczny. zobacz zrób to tak: każdy dzień kończę przygotowaniem planu działania na kolejny dzień, dlatego też zwiększam moją efektywność dzienną pracy. proste prawda? pewnie, że proste. teraz w zakładce obszar operacyjny 1, wpisz sobie te zachowania Główne. mamy to, a jak mamy to teraz zrobisz ostatni ważny krok. każde zachowanie Główne opisz proszę teraz przez 4 zachowania proste, jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego 4, to proszę przeczytaj tą książkę.[7] poniżej krótka instrukcja, test logiczny też obowiązuje. zG 1. każdy dzień kończę przygotowaniem planu działania na kolejny dzień,


zP 1. ponieważ ostatnie 30 minut mojej pracy poświęcam na podsumowanie tego co zrobiłem i co jeszcze muszę zrobić.[8]


zP 2. ponieważ

zP 3. ponieważ zP 4. ponieważ i to proste ćwiczenie musisz powtórzyć dla każdego zachowania głównego, w sumie zachowań prostych (zP) powinieneś mieć 16. dla mnie w algorytmii to mój podstawowy algorytm, algorytm 1.4.16. czyli 1 działanie (obszar operacyjny) mam opisane przez 4 zachowania Główne i każde z zachowań Głównych opisałem przez 4 zachowania Proste, w sumie powinno ich być 16. i tak, i tak, po kilku chwilach wytężonej pracy masz instrukcję co robić, by zrobić. wpisz proszę wszystkie zachowania do pliku, ta sama zakładka, co wyżej. teraz mam dla ciebie dobrą wiadomość, nie musisz robić całej 16. wystarczy jak będziesz robić zachowania proste krytyczne.


- no tak, powiesz, ale które z nich są krytyczne, czy wszystkie?

- nie, nie wszystkie. już pokazuję ci jak je złapać. krok pierwszy w tym łapaniu, złapaniu tego, co krytyczne polega na tym, by zachowania proste wszystkie ustawić w szeregu, jeden po drugim. nie będzie to jednak szereg zwykły, raczej niezwykły, ponieważ pierwsze w szeregu powinno być zachowanie proste, które twoim zdaniem ma największy wpływ na rezultat, a ostatnie zachowanie ten wpływ powinno mieć najmniejszy. w efekcie powinieneś mieć szereg od 1 do 16. wiesz jak najłatwiej to zrobić? nie wiesz, podpowiem ci. najpierw wszystkie 16 zachowań podziel sobie na 4 podzbiory, zbiór 1 – zachowania 1 – 4, zbiór 2 – zachowania 5 - 8, zbiór 3 – zachowania 9 – 12; zbiór 4 – zachowania 13 – 16. dopiero w tych zbiorach zabierz się za kolejność. to jest niezła zabawa, jak zdecydowałeś to wynik wpisz do pliku (zakładka obszar operacyjny, przy zachowaniach prostych jest kolumna wR – wpływ na rezultat). pamiętaj każde z zachowań może mieć tylko jeden numerek.


dobra robota. teraz znowu odchylcie się na fotelach, przeciągnijcie się, wstańcie, jak chcecie kolejny kieliszek, chociaż raczej łyk wina wypijcie, chwilę odpocznijcie, już niewiele nam zostało do odkrycia graal’a, tylko nie magicznego, a naukowego.


odpoczęliście, to po pierwszym szeregu, drugiego od ciebie potrzebuje. zasady jego tworzenia są takie same, zmienia się tylko kryterium. jedynka to zachowanie najtrudniejsze dla Was do wykonania, a 16 najprostsze. w pliku kolumnę pT znajdziesz, tam wpisz proszę odpowiednie cyfry, liczby. krok po kroku, i masz zachowania proste, które mają 2 właściwości, to znaczy każde z zachowań je ma, ma swój unikalny wpływ na rezultat i unikalny, osobliwy poziom trudności. te dwie cyfry lub liczby sprytne są, bo pozwalają ci, każde zachowanie proste w matrycę - która jest obok – wpisać. ja dla przykładu to zrobiłem, zrobiłem to oczywiście dla zachowań bez treści, tak tylko dla przykładu.


przyjrzyj się matrycy uważnie, wpisz zachowania w nią poprawnie.

widzisz zielony kwadrat 4 x 4, to twój, to wasz graal zarządzania sobą w funkcji osiągania konkretnych zdefiniowanych rezultatów. tylko te zachowania powinieneś, powinnaś robić, to znaczy do nich dobrać właściwe narzędzia za pomocą których będziesz poprawnie je wykonywać.


proste i zielone, zielone i proste. do pełnego obrazka dodam wam tylko jeszcze 3 informacje. jeśli chcecie prawdopodobieństwo osiągnięcia rezultatu zwiększyć to powinniście zakładkę obszar operacyjny powtórzyć dla 3 działań wybranych w zakładce pacman plus, albo dla wszystkich, wtedy to będzie olimpijski sztos – mój ulubiony poziom – wtedy obszarów najczęściej jest 5. możecie zacząć od 1, ale polecam 3. dlaczego? – dlatego, że wtedy osiągnięcie erki staje się bardzo prawdopodobne. jak 3 obszary zrobicie to najczęściej zachowań krytycznych będziecie mieli od 8 do 12. to naprawdę niewiele. i jeszcze jedna rzecz, gdyby się okazało, że graal w jakimś obszarze pusty jest, to pod uwagę weźcie zachowania z zielonych, nieco jaśniejszych prostokątów.


i tyle,


miło mi było was poznać. czy się kiedyś spotkamy? – raczej nie, choć to od was zależy. dzisiaj nietrudno jest kogoś znaleźć. ja tak jak obiecałem podtrzymuję i potwierdzam moją gotowość do konsultacji, jak ktoś z was plik przygotuje, to termin konsultacji możecie sobie zarezerwować tutaj.


dzięki, powodzenia.


tristan tresar


ps. mam do was prośbę o nierozpowszechnianie pliku, to jest narzędzie tylko do waszego użytku prywatnego, algorytmia Zarządzania jest chroniona prawem autorskim, trochę czasu i wysiłku kosztowało mnie jej stworzenie, także z góry za ochronę dziękuje. gdybyście zawodowo chcieli jej użyć, proszę skontaktujcie się ze mną.


ps. list ten tylko dla was napisałem, listów do studentów mimo podobnych treści nie powtarzam, w przypadku listów funkcji copy & paste nie lubię.


smakuje dalej barolo.


[1] do spotkania niż zajęć raczej, wolę spotkania niż zajęcia. [2] Jolanta, córka Ireny, wnuczka Bronisławy, prawnuczka Ludwiki. [3] liczbę na pojedynczą zmieniłem, by precyzyjniejszym być. [4] zachowanie Główne [5] to jest moje działanie [6] to jest zachowanie główne pierwsze [7] umysł matematyczny Bartosz Brożek, Mateusz Hohol [8] to jest zachowanie proste pierwsze

41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page